Akcja społeczna Niewidomi na tandemach – TVP 3 Kielce

Publikacja: 8 kwietnia 2017, 18:48 TVP 3 Kielce
Akcja społeczna Niewidomi na tandemach

Lubicie jeździć na rowerach, a do tego pomagać innym? Jeśli tak, to teraz można połączyć przyjemne z pożytecznym. Fundacja Niewidomi Na Tandemach poszukuje chętnych, którzy będą przewodnikami osób niewidomych w trakcie rajdu rowerowego.

Poznali się na forum rowerowym. Piotr Franiek poszukiwał osoby, dzięki której mógłby na dwóch kółkach poznawać świat. Na jego ogłoszenie odpowiedział tylko…. Marcos – obywatel świata. Mieszkał w Buenos Aires i Stanach Zjednoczonych. Od czterech lat jest w Kielcach.

– Całe życie lubiłem się angażować społecznie i robić takie rzeczy. To jest po prostu sama radość – mówi Marcos Coby.
Został kierowcą tandemu, na którym jeździ z Piotrkiem.

– Kiedy jadę rowerem jest super. Mnie się wtedy oczy otwierają, one nie są zawiązane… Wiem, gdzie jestem, potrafię po jakimś czasie rozpoznać, że tutaj już byliśmy – relacjonuje Piotr Franiek. Bruk i podjazd pod górę wystarczą, by Piotr od razu wiedział, że są w przed katedrą.

Niestety, ich tandem jest jedynym w Kielcach. A chętnych do zwiedzania nie brakuje. I to nie tylko świętokrzyskiego.

Od dwóch lat rajdy rowerowe po Polsce organizuje Fundacja Niewidomi na Tandemach.

– Zapobiegamy w ten sposób wykluczeniu osób niewidomych ze społeczeństwa, angażujemy ich, staramy się pokazać im, że też potrafią – wyjaśnia Mirosław Cibor z tej fundacji. Dzięki wolontariuszom osoby niewidome zwiedziły już między innymi Dolny Śląsk, Gdynię i Toruń. Teraz w planach jest Bochnia. Ale by rajd się udał, fundacja poszukuje chętnych rowerzystów, którzy będą prowadzić tandemy.

Kontakt można znaleźć na stronie http://niewidominatandemach.pl/

Na liście zysków nie tylko zwiedzone zabytki. Ale najczęściej tak jak w przypadku Piotra i Marcosa… prawdziwa przyjaźń.


materiał Moniki Gałązki.