Muzea

Muzea

Gdańsk

Centrum Edukacji Archeologicznej „Błękitny Lew’

Prezentacja zapachów

Błękitny Lew

Muzeum Zegarów Wieżowych

Ekspozycja ukazuje rozwój konstrukcji zegarów, przykłady mechanizmów z różnych epok.

Muzeum Zegarów Wieżowych

Jędrzejów

W muzeum polecamy Dział Historii Nauki, kolekcja zegarów słonecznych (wśród których są reprezentowane niemal wszystkie typy tych instrumentów, używanych od XVI wieku do czasów najnowszych) oraz przyborów astronomicznych, gnomonicznych i wszelkich przyrządów służących do pomiaru czasu, jak klepsydry, zegary ogniowe czy ciekawsze typy zegarów mechanicznych.

Strona Muzeum

Katowice

Muzeum Śląskie w Katowicach

Przewodniki muzealne dla osób niewidomych, przygotowało Muzeum Śląskie w Katowicach. Zawierają reliefy obrazów oraz informacje w alfabecie Braille’a opisujące ekspozycje prezentowane w dwóch galeriach malarstwa polskiego. Katalog obejmuje galerię malarstwa polskiego w latach 1800-1945, druga – galerię malarstwa współczesnego po 1945.

Muzeum Śląskie w Katowicach

Małopolska

Przewodniki po Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu, są dostępne bezpłatnie w punktach Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej.

Przewodniki zawierają opisy zabytków i atrakcji turystycznych Małopolski w alfabecie Braille’a, dotykowe mapy, które wiernie odtwarzają centrum danego miasta oraz zestaw pięciu obiektów architektonicznych przedstawionych w formie grafiki reliefowej z opisem w alfabecie Braille’a. W zestawie jest także płyta – swoista pocztówka dźwiękowa – jej słuchacz ma iluzję, że znajduje się w danym miejscu. Dla osób słabo widzących powstał „Katalog Największych Atrakcji Turystycznych Małopolski” w druku powiększonym.

Małopolski System Informacji Turystycznej

Niepołomice

Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach – Muzeum Fonografii. W siedmiu salach ekspozycyjnych prezentujemy historię wspaniałej dziedziny jaką jest fonografia. Przechodząc przez kolejne pomieszczenia poznajemy zapomniane już dziś urządzenia do odtwarzania dźwięku, ich historię i rozwój, mamy także szansę poczuć klimat minionych epok. W naszym Muzeum prezentujemy około 150 eksponatów, z których najstarsze mają nawet 130 lat. Integralną częścią ekspozycji jest sala odsłuchowa, w której zgromadzonych jest ok. 2 000 płyt winylowych. Każdy ze zwiedzających może przesłuchać wybraną płytę na jednym z siedmiu specjalnie przygotowanych stanowisk odsłuchowych.

Małopolskie Centrum Dźwięku

Oświęcim

Przewodnik po Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau został wydrukowany Alfabetem Braille’a dla osób niewidomych oraz wydrukowany dużą czcionką. dla osób słabowidzących. Oba wydawnictwa dostępne są w Muzeum za darmo.

Historia Auschwitz dla niewidomych

Owińska

MUZEUM ŚWIATA NIEWIDOMYCH

Ponad 300 eksponatów znajduje się w jedynym w Polsce muzeum tyflologicznym. Są tam np. mapy, książki, w alfabecie Braille’a, tabliczki, na których pisali niewidomi, a także pochodząca z XIX wieku maszyna do pisania, tzw. igłowa.
Perłą kolekcji jest mapa z roku 1886.MUZEUM ŚWIATA NIEWIDOMYCH

Rzeszów

„Muzeum Dobranocek”

Sandomierz

„Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Osoby słabowidzące mogą skorzystać ze szkieł powiększających, które pozwolą przyjrzeć się ciekawym detalom prezentowanych eksponatów, jak również przeczytać opisy obiektów w trakcie zwiedzania ekspozycji. Natomiast osoby niewidome przy zwiedzaniu Zamku i Ratusza mogą skorzystać z pomocy „Czytak`a Plus” z opisami i komentarzami do wystaw Sandomierskiego Zamku.

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Stalowa Wola

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Od kilku lat realizuje program Dostępne Muzeum, w którego ramach powstała rzeźbiarska Galeria przez Dotyk.Gość niepełnosprawny w muzeum

Warszawa

Muzeum Zegarów na Piekarskiej

Są to artystycznie wykonane zegary, przyrządy, nawet ozdobne szachy.

Muzeum Zegarów

W stolicy są cztery muzea przygotowane do zwiedzania przez osoby niewidome i niesłyszące.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Do dyspozycji osób niewidomych jest książka z opisami w Braille’u, pocztówki dźwiękowe oraz audioprzewodniki z profesjonalnym opisem, który pozwala wyobrazić sobie konkretny eksponat. Dla osób niesłyszących wybrane materiały filmowe opatrzono napisami oraz umożliwiono zwiedzanie muzeum z przewodnikiem i tłumaczem języka migowego.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Zamek Królewski

W Zamku Królewskim zaadaptowane zostały 4 sale. Dzięki audiodeskrypcji osoby niewidome mogą zwiedzać Salę Tronową, Pokój Marmurowy, królewską Sypialnię oraz Salę Rycerską.

Zamek Królewski

Muzeum Narodowe

W Muzeum dostępna jest audiodeskrypcja 40 najcenniejszych obrazów

Muzeum Narodowe

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie to pierwsze w Polsce muzeum, w którym wszystkie multimedia zawierają zarówno napisy jak i tłumaczenie na polski język migowy. Zorganizowane grupy Głuchych mają też szansę na zwiedzenie muzeum z tłumaczem migowym. W muzeum audiodeskrypcją opatrzono 7 sal, w każdej z nich osoby niewidome będą mogły usłyszeć opis 2 eksponatów oraz dotknąć zapisu nutowego w postaci tyflografiki.

Muzeum Fryderyka Chopina

Zielona Góra

Lubuskie Muzeum Wojskowe

Muzeum wojskowe zaprosiło niewidomych

ŻYJ AKTYWNIE – POMAGAJ – DZIEL SIĘ PASJĄ

zmiana Rozmiaru Czcionki