Makiety i miniatury

Makiety i miniatury

Chełmno

Starogród

foto Starogród

park miniatur w Chełmnie

Chocielewko

Park Miniatur – Chocielewko Zielony Dwór koło Lęborka

Zwiedzający park mogą podziwiać największą na Pomorzu wieżę Eiffla oraz obiekty architektury drewnianej i murowanej. Na terenie parku znajdują się: piramida, sfinks, świątynia Abu Simbel, góra Rushmore, chatka góralska, kaplica Jaszczurówka, kamień Bismarck, latarnia Rozewie, latarnia Ustka, Wieża Opatowska z Sandomierza, zamek Gniew, Biskupin… Jest mini ZOO

foto Chocielewko

Zielony Dwór

Częstochowa

W nieprzypadkowej bliskości Jasnej Góry zebrane zostały, najpiękniejsze bazyliki i sanktuaria z Ziemi Świętej, Portugalii, Hiszpanii, Francji, Włoch, Niemiec, Austrii, Bośni i Hercegowiny, Turcji i Armenii.

Katedra, Plac i Kolumnada w Rzymie

Park Miniatur Sakralnych

Gdynia

W Muzeum Morskim znajduje się duża makieta dna Morza Bałtyckiego i krajów które nad nim leżą. Można wyczuć formy ukształtowania terenu.

Akwarium Gdyńskie

Gdańsk

Centrum Hewelianum

W nowo zrewaloryzowanym obiekcie znajdują się makiety dotykowe z brązu przedstawiające m.in. Fort Góry Gradowej – stan współczesny, wznoszący się ponad nią Krzyż Milenijny, panoramę Głównego Miasta oraz plastyczny portret Jana Heweliusza – patrona Centrum Hewelianum.

foto Hewelianum

„Hewelianum bez barier”

Jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta.

fot. Łukasz Unterschuet z trojmiasto.pl

Miniatura Żurawia

Makieta Bazyliki Mariackiej ma pozwolić niewidomym na poznanie budowy i proporcji największego ceglanego kościoła w Europie.Odsłonięcie makietyBazyliki Mariackiej
| makieta Kościoła Mariackiego

fot. Łukasz Unterschuet z trojmiasto.pl

makieta stadionu PGE Arena

Gdynia

Miasto w mikroskali, czyli ponad 2000 obiektów na wielkiej makiecie

Hajnówka

Park Miniatur Zabytków Podlasia

W Parku podziwiać można tak charakterystyczną dla tego regionu kolorową architekturę drewnianą, obiekty sakralne, pałace, itp. Wszystkie miniatury zostały wykonane w skali 1:25. Dzięki informacjom umieszczonym przy miniaturkach, można również pokrótce zapoznać się z historią danej budowli oraz dowiedzieć się kilku ciekawostek.

Ratusz w Bielsku Podlaskim

PARK MINIATUR ZABYTKÓW PODLASIA

Inwałd

Park Miniatur Świat Marzeń.

W parku można podziwiać miniaturowe budowle charakterystyczne dla wielu państw. W ciągu zaledwie jednego dnia można stanąć pod Wieżą Eiffla, na Placu św. Piotra, przy posągach Moai, pod Bramą Brandenburską, przy gondoli cumującej w kanale wodnym otaczającym Plac św. Marka* czy koło Muru Chińskiego. Większość miniatur, których w Parku Miniatur Świat Marzeń jest ponad 50, wykonanych zostało w skali 1:25. Plac i Bazylika św. Piotra jest wykonana w skali 1:15, a kompleks wenecki* – Plac św. Marka, Bazylika św. Marka, Dzwonnica św. Marka – w skali 1:10.Park Miniatur

Kazimierz Dolny

Ruiny zamku w Janowcu. Na wystawie stałej znajdują się trzy makiety dotyczące historii zamku.

ruiny Zamku w Janowcu

Kielce

Płaskorzeźby ilustrujące legendę o powstaniu Kielc, popiersia w alei sław, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, a także ptaszarnia i tradycyjna piekarnia znajdują się na kieleckiej trasie turystycznej dla osób niewidomych.

Kielecka trasa turystyczna

Uroczyste otwarcie makiety bitwy pod Racławicami dnia 14 maja 2010 w Parku Etnograficznym w Tokarni.Muzeum Wsi Kieleckiej

]

Konin

Centrum Edukacji i Rozrywki Parku Makiet Mikroskala,

W parku znajduje się około 30 makiet o charakterze edukacyjnym i rozrywkowym. Przedstawiają one historię Konina, Polski i świata, niektóre z nich nawiązują do scen z popularnych filmów kinematografii światowej.

Mikroskala

Kowary

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska
Odwiedzając go poznamy ponad trzydzieści najciekawszych zabytków Dolnego Śląska takich jak pałace, klasztory, kościoły, starówki miast. Dolny Śląsk to skarbnica zabytków, z których niestety wiele zostało zniszczonych po II wojnie. A był to obszar gdzie na 1 km2 przypadało najwięcej pałaców w Europie.Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska

Kraków

Niewidomi odwiedzający Muzeum Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego mogą dotknąć repliki medalu Noblowskiego Wisławy Szymborskiej. Replika jest trzy razy większa od oryginału.

fot Radio Kraków

replika medalu Noblowskiego Wisławy Szymborskiej.

„Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty”

Projekt składa się z dwunastu makiet, które przedstawiają najbardziej znane zabytki Krakowa, znajdujące się na trasie Drogi Królewskiej. W ramach projektu przygotowano opis Drogi Królewskiej – w tym makiet oraz przejść pomiędzy nimi – skierowany do osób niewidomych. Nagrania udostępniono użytkownikom Internetu i osobom posiadającym telefony komórkowe wyposażone w
GPS.fot Kraków

„Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty”

miniatura Placu Matejki

Pl. Matejki

Krajno

Aleja Miniatur „Wonderful”

nowa 

miniatura w parku

Park Rozrywki i Miniatur „Sabat”

Lipiny niedaleko Tarnowa

park miniatur, filia Muzeum Lalek w Pilźnie

To taki skansen w miniaturze z młynem, chatami, karczmą i kościołem oraz synagogą. Tajemnicą mieszkańców Lipin jest to, że w twarzach figurek można rozpoznać księdza proboszcza, organistę a spowiada się wypisz wymaluj…. sołtys. W Bajkowym Ogrodzie, spotkamy bohaterów bajkowych opowieści.

park miniatur

Myczkowce nad Soliną

Skansen miniatur drewnianej architektury sakralnej

Centrum Kultury Ekumenicznej. W parku miniatur zgromadzono ponad 100 makiet cerkwi greckokatolickich, prawosławnych i drewnianych kościołów rzymskokatolickich z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji oraz Ukrainy. Makiety przedstawiają, według dawnego podziału etnograficznego tych terenów, architekturę Pogórzan, Dolinian, Łemków i Bojków. Uzupełnieniem ekspozycji jest muzyka i śpiewy religijne, odpowiednie poszczególnym grupom etnicznym.

Skansen miniatur drewnianej architektury sakralnej

Niechorze

Park Miniatur Latarni Morskich

Oferujemy państwu spacer, który potrwa nie dłużej niż 45 minut, a przejdą państwo całe polskie wybrzeże od Krynicy Morskiej aż po Świnoujście. Nasze miniatury zostały wykonane w skali 1:10.Park Miniatur Latarni Morskich

Ogrodzieniec

Park Miniatur Zamki Jurajskie

W parku zobaczyć można Szlak Orlich Gniazd w skali 1:25 rozciągający się od Krakowa, aż po Częstochowę. Makiety zamków i warowni odtworzone zostały zgodnie z prawdą historyczną, a samo wykonanie makiet poprzedziły wielomiesięczne poszukiwania i opracowywania dokumentacji historycznej. Obiekty, które są prezentowane w Parku Miniatur zostały umieszczone w otwartej przestrzeni, ponieważ oprócz samych budowli odtworzyliśmy także interesujące ukształtowanie Jury. Malownicze doliny i kaniony o spadzistych stokach oraz urwiste skalne ściany, na których usadowione są zamki.
W Parku Miniatur można zobaczyć także repliki machin oblężniczych z okresu średniowiecza m. in. katapultę, balistę – rodzaj kuszy na kołach, a także trebusz – efektowną machinę miotającą pociski, przypominającą mechaniczną procę. Prezentowane machiny zostały wykonane w skali 1:1 dzięki czemu pomogą przybliżyć sposoby prowadzenia walk zbrojnych z XIV, XV i XVI w. Nowością 2012 roku jest imponująca makieta… klasztoru na Jasnej Górze A obok… Wawel.Zamki Jurajskie

Pobiedziska koło Gniezna

Skansen miniatur

Pierwszy w Polsce Skansen Miniatur założony w 1998 roku. Regionalny, gromadzi obiekty z Wielkopolski i szlaku Piastowskiego. Największym obiektem jest miniatura rynku poznańskiego. Skansen jak na regionalny ma chyba największe zróżnicowanie architektury. Od Biskupina i wiatraków w Moraczewie przez drewniany pałac w Antoninie, pałac w Rogalinie, rynek w Pobiedziskach po katedrę gnieźnieńską. Ponad 30 obiektów.

Park Miniatur

Poznań

makieta Starego Rynku.

Makieta przedstawia Stary Rynek, okoliczne kamienice, a także odwach oraz pomniki – Bamberkę, św. Nepomucena, pręgierz i fontanny. Na ratuszu widać też poznańskie koziołki. Przy głównych atrakcjach turystycznych są oznaczenia, do których wykonano odnośniki opisane w alfabecie Braille’a.

Fot. Wojciech Chmielewski

Stary Rynek z góry i z boku

Makieta Ostrowa Tumskiego przedstawia katedrę i okoliczne budynki podpisane alfabetem Braille’a. Makieta znajduje się przed frontem katedry.

Fot. Jacek Butlewski

Katedra na makiecie dla niewidomych

makieta Stadionu Miejskiego

Obok miejskiego stadionu w Poznaniu stanęła makieta wyrzeźbiona w brązie. Towarzyszą jej napisy Braille’em, informujące o stadionie.

makieta Stadionu

Makieta placu Mickiewicza

makieta przedstawia Plac Mickiewicza i jego okolice. Makieta pozwoli osobom niewidomym i słabowidzącym na lepsza orientację w przestrzeni tej części miasta.

Makieta na Placu Mickiewicza

Makieta na Placu Mickiewicza

Makieta całej PST w muzeum komunikacji miejskiej.

Miłośnicy komunikacji budują makietę „pestki”

Sandomierz

Na dziedzińcu Zamku Kazimierzowskiego ustawione są na postumentach, na wysokości 80 cm rzeźby – odlewy z brązu następujących zabytków: Bramy Opatowskiej, Ratusza, Domu Długosza, Zamku oraz Zespołu klasztornego Kościoła św. Jakuba. Odwzorowane są wszelkie detale architektoniczne, bryły można z łatwością objąć dłońmi.

Dotyk historii

Strysza Buda Mirachów koło Kartuz

Kaszubski Park Miniatur Prezentuje 45 makiet z Kaszub, Polski i Świata. Park podzielony jest na dwie części. Pierwsza to park miniatur, druga to baśniowa kraina z mini ZOO.

Kaszubski park miniatur

Kaszubski Park Miniatur

Tyniec

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu udostępnia audioprzewodniki, oraz makietę zabudowań klasztornych.

Wirtualny spacer

Wrocław
Ratusz

Model pozwala poznać dotykiem wszystkie elementy budynku: bryłę główną, wykusze z
rzeźbami dawnych mieszczan, spadziste dachy ze sterczynami, strzelistą wieżę zegarową, bramy i wszystkie okna. Tuż obok modelu umieszczono tabliczki z historią Ratusza, spisaną w alfabecie Braille’a.

Dotknij Wrocławia Ratusz

Dotknij Wrocławia Ratusz

Dotknij Wrocławia Katedra

Dotknij Wrocławia Katedra

Dotknij Wrocławia Opera

Dotknij Wrocławia Opera

ŻUŁAWY W MINIATURZE
Budowę makiety żuławskiej w skali H0e Andrzej Sadłowski rozpoczął od fragmentu linii kolejowej, jaka istniała na terenie wsi Lichnówki na Żuławach. Film przedstawia makietę z roku 2005, kiedy była własnością jej twórcy. Obecnie makietę można oglądać w Muzeum Żuław w Nowym Dworze Gdańskim. Makieta o długości 4,75 m składa się z 5 segmentów.Film przedstawia fragment makiety modułowej Andrzeja Sadłowskiego. Inspiracją jej powstania była Gdańska Kolej Wąskotorowa na Żuławach Wiślanych. Głównym elementem makiety jest stacja Lisewo

Widzimy sercem, działamy z pasją – razem na dwóch kółkach, dla lepszego jutra!