Muzea
Gdańsk
Centrum Edukacji Archeologicznej „Błękitny Lew’
Prezentacja zapachów
Błękitny Lew
Muzeum Zegarów Wieżowych
Ekspozycja ukazuje rozwój konstrukcji zegarów, przykłady mechanizmów z różnych epok.
Muzeum Zegarów Wieżowych
Jędrzejów
W muzeum polecamy Dział Historii Nauki, kolekcja zegarów słonecznych (wśród których są reprezentowane niemal wszystkie typy tych instrumentów, używanych od XVI wieku do czasów najnowszych) oraz przyborów astronomicznych, gnomonicznych i wszelkich przyrządów służących do pomiaru czasu, jak klepsydry, zegary ogniowe czy ciekawsze typy zegarów mechanicznych.
Strona Muzeum
Katowice
Muzeum Śląskie w Katowicach
Przewodniki muzealne dla osób niewidomych, przygotowało Muzeum Śląskie w Katowicach. Zawierają reliefy obrazów oraz informacje w alfabecie Braille’a opisujące ekspozycje prezentowane w dwóch galeriach malarstwa polskiego. Katalog obejmuje galerię malarstwa polskiego w latach 1800-1945, druga – galerię malarstwa współczesnego po 1945.
Muzeum Śląskie w Katowicach
Małopolska
Przewodniki po Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu, są dostępne bezpłatnie w punktach Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej.
Przewodniki zawierają opisy zabytków i atrakcji turystycznych Małopolski w alfabecie Braille’a, dotykowe mapy, które wiernie odtwarzają centrum danego miasta oraz zestaw pięciu obiektów architektonicznych przedstawionych w formie grafiki reliefowej z opisem w alfabecie Braille’a. W zestawie jest także płyta – swoista pocztówka dźwiękowa – jej słuchacz ma iluzję, że znajduje się w danym miejscu. Dla osób słabo widzących powstał „Katalog Największych Atrakcji Turystycznych Małopolski” w druku powiększonym.
Małopolski System Informacji Turystycznej
Niepołomice
Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach – Muzeum Fonografii. W siedmiu salach ekspozycyjnych prezentujemy historię wspaniałej dziedziny jaką jest fonografia. Przechodząc przez kolejne pomieszczenia poznajemy zapomniane już dziś urządzenia do odtwarzania dźwięku, ich historię i rozwój, mamy także szansę poczuć klimat minionych epok. W naszym Muzeum prezentujemy około 150 eksponatów, z których najstarsze mają nawet 130 lat. Integralną częścią ekspozycji jest sala odsłuchowa, w której zgromadzonych jest ok. 2 000 płyt winylowych. Każdy ze zwiedzających może przesłuchać wybraną płytę na jednym z siedmiu specjalnie przygotowanych stanowisk odsłuchowych.
Małopolskie Centrum Dźwięku
Oświęcim
Przewodnik po Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau został wydrukowany Alfabetem Braille’a dla osób niewidomych oraz wydrukowany dużą czcionką. dla osób słabowidzących. Oba wydawnictwa dostępne są w Muzeum za darmo.
Historia Auschwitz dla niewidomych
Owińska
MUZEUM ŚWIATA NIEWIDOMYCH
Ponad 300 eksponatów znajduje się w jedynym w Polsce muzeum tyflologicznym. Są tam np. mapy, książki, w alfabecie Braille’a, tabliczki, na których pisali niewidomi, a także pochodząca z XIX wieku maszyna do pisania, tzw. igłowa.
Perłą kolekcji jest mapa z roku 1886.
MUZEUM ŚWIATA NIEWIDOMYCH
Rzeszów
„Muzeum Dobranocek”
Sandomierz
„Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
Osoby słabowidzące mogą skorzystać ze szkieł powiększających, które pozwolą przyjrzeć się ciekawym detalom prezentowanych eksponatów, jak również przeczytać opisy obiektów w trakcie zwiedzania ekspozycji. Natomiast osoby niewidome przy zwiedzaniu Zamku i Ratusza mogą skorzystać z pomocy „Czytak`a Plus” z opisami i komentarzami do wystaw Sandomierskiego Zamku.
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
Stalowa Wola
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
Od kilku lat realizuje program Dostępne Muzeum, w którego ramach powstała rzeźbiarska Galeria przez Dotyk.
Gość niepełnosprawny w muzeum
Warszawa
Muzeum Zegarów na Piekarskiej
Są to artystycznie wykonane zegary, przyrządy, nawet ozdobne szachy.
Muzeum Zegarów
W stolicy są cztery muzea przygotowane do zwiedzania przez osoby niewidome i niesłyszące.
Muzeum Powstania Warszawskiego
Do dyspozycji osób niewidomych jest książka z opisami w Braille’u, pocztówki dźwiękowe oraz audioprzewodniki z profesjonalnym opisem, który pozwala wyobrazić sobie konkretny eksponat. Dla osób niesłyszących wybrane materiały filmowe opatrzono napisami oraz umożliwiono zwiedzanie muzeum z przewodnikiem i tłumaczem języka migowego.
Muzeum Powstania Warszawskiego
Zamek Królewski
W Zamku Królewskim zaadaptowane zostały 4 sale. Dzięki audiodeskrypcji osoby niewidome mogą zwiedzać Salę Tronową, Pokój Marmurowy, królewską Sypialnię oraz Salę Rycerską.
Zamek Królewski
Muzeum Narodowe
W Muzeum dostępna jest audiodeskrypcja 40 najcenniejszych obrazów
Muzeum Narodowe
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie to pierwsze w Polsce muzeum, w którym wszystkie multimedia zawierają zarówno napisy jak i tłumaczenie na polski język migowy. Zorganizowane grupy Głuchych mają też szansę na zwiedzenie muzeum z tłumaczem migowym. W muzeum audiodeskrypcją opatrzono 7 sal, w każdej z nich osoby niewidome będą mogły usłyszeć opis 2 eksponatów oraz dotknąć zapisu nutowego w postaci tyflografiki.
Muzeum Fryderyka Chopina
Zielona Góra
Lubuskie Muzeum Wojskowe
Muzeum wojskowe zaprosiło niewidomych